KURJENJE ODPADKOV JE PREPOVEDANO
V jeseni, ko nastopijo nižje temperature in začetek kurilne sezone, se poveča število prijav občank in občanov glede kurjenja odpadkov sovaščanov v naravi in malih kurilnih napravah.
Medobčinski inšpektorat občin Beltinci, Črenšovci, Odranci, Turnišče in Velika Polana zato ponovno obvešča in opozarja, da je kurjenje odpadkov, tako na prostem kot v malih kurilnih napravah, v skladu z veljavnimi predpisi o ravnanju z odpadki v Republiki Sloveniji,
prepovedano.
Pristojnost ukrepanja:
- Kurjenje odpadkov na prostem
Policija (113) in Medobčinski inšpektorat (02/541 35 64, medobcinski.inspektorat@beltinci.si)
- Kurjenje odpadkov v mali kurilni napravi
Inšpektorat RS za okolje in prostor (02/512 49 15, irosp.oe-ms@gov.si)
Pomembno je zavedanje vsakega posameznika, da kurjenje odpadkov zelo škoduje zdravju. Še posebej so ogroženi dojenčki in otroci, starejši ljudje, ljudje z boleznimi srca in ožilja, ljudje z boleznimi dihal (astmo, kronične obstruktivne pljučne bolezni - KOPB in bolniki z drugimi kroničnimi pljučnimi boleznimi), sladkorni bolniki, namreč plini in delci, ki nastajajo pri kurjenju odpadkov, vstopajo v naš organizem z vdihavanjem, preko kože, lahko pa tudi z uživanjem onesnažene hrane in vode.
Posledice za zdravje so lahko takojšnje ali zapoznele. Močno so odvisne od vrste onesnaževala, količine vnesene v telo, časa in stopnje izpostavljenosti, načina vnosa ter dovzetnosti posameznika. Vdihavanje visokih koncentracij delcev in drugih onesnaževal povzroča takojšnje draženje dihalnih poti, prizadene pa lahko tudi druge organske sisteme. Telo se v takšnih primerih odzove z vnetjem sluznic, ki ima za posledico solzenje oči in izcedek iz nosu, kašljanje in oteženo dihanje. Težave bolnikov z obstoječimi akutnimi in kroničnimi boleznimi dihal (npr. astma ali KOPB) se povečajo. Stanje bolezni se poslabša tudi pri bolnikih z boleznimi srca in ožilja, poveča se tudi možnost za nastanek srčne kapi.
Delce, ki so lahko dodatno onesnaženi z organskimi in anorganskimi snovmi, lahko tudi zaužijemo. Med kurjenjem se sproščajo v okolje in posedajo na sadje in zelenjavo ter na rastline, ki so krma za živali. Z dežjem se spirajo v tla, na tak način lahko onesnažijo tudi pitno vodo. Tako vstopijo v prehransko verigo. Nekatera onesnaževala so lahko rakotvorna, lahko spreminjajo genetski material ali povzročajo nepravilnosti pri zarodku oziroma plodu, povzročajo lahko hormonske motnje in druge nezaželene zdravstvene učinke, kot npr. različne kožne spremembe (klor akne, hiperpigmentacije, razbarvanje kože, prekomerna poraščenost), lažje okvare jeter itn.
Celoten članek o vplivu kurjenja na zdravje je objavljen na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (www.nijz.si).
Medobčinski inšpektorat občanke in občane poziva, da s kurjenjem odpadkov prenehajo oziroma kršitelje nemudoma prijavijo pristojnim organom za ukrepanje ter tako poskrbijo za boljši jutri vseh nas.
Medobčinski inšpektorat občin
Beltinci, Črenšovci, Odranci, Turnišče in Velika Polana